Formatervezési minta

 
 

A formatervezési minta az ipari és kézműipari termékek vagy azok részletének külső megjelenése. A termék alakján és színein túl a termék külső megjelenését befolyásoló összes jellegzetesség a mintához tartozik. A legtöbb országban a formatervezési minta 5 évig érvényes és ezután további négy alkalommal további 5-5 évre hosszabbítható. A megújítások révén elérhető maximális oltalmi idő tehát 25 év.

 

Amíg a szabadalom a műszaki megoldást védi, például egy televízió belsejét, addig a formatervezési mintaoltalom a formatervező alkotását, például egy televízió esetén annak dobozát, külsejét, külső jellegzetességét védi. Emiatt az is lehetséges, hogy a két oltalom egymással párhuzamosan is fennálljon bizonyos termékek esetében. Egy bejelentésben akár több mintára is szerezhető oltalom abban az esetben, ha azokat az összbenyomást befolyásoló külső jellegzetességek kapcsolnak össze, valamint a minták szerinti termékek hasonló típusúak.

 

Formatervezési mintaoltalmat kaphat bármely ipari vagy kézműipari termék, termék-rész vagy termék-készlet, beleértve csomagolást, grafikai jelet, karaktert, képernyő grafikát és számítógépes ikont. A minta lehet két- vagy háromdimenziós is. További feltétel, hogy a minta új és egyéni jellegű legyen világszerte. Egyéni a minta, ha az a “tájékozott használóra” bármely korábbi mintától eltérő összbenyomást tesz.

 
 
 
 

Magyar formatervezési minta

 

A formatervezési mintaoltalmi bejelentést a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH) kell beadni. Egy bejelentésben több mintára abban az esetben szerezhető oltalom, ha azokat az összbenyomást befolyásoló külső jellegzetességek kapcsolnak össze.

A bejelentés után az SZTNH elvégzi az alaki és az érdemi vizsgálatokat, amely során értékeli, hogy a bejelentés megfelel-e a formatervezési mintaoltalom kritériumainak. Ennek kapcsán előfordulhat, hogy módosítani kell a bejelentésen, elutasítás esetén pedig bíróság útján kell bizonyítani azt, hogy az eljárás során az SZTNH rosszul járt el.

2024. január 1-jétől az SZTNH már nem végez az eljárás során újdonságvizsgálatot, így az eljárás hossza is lerövidül a korábban tapasztaltakhoz képest.

 
 

Ha a minta és a mintaoltalmi bejelentés megfelel a vizsgálat körébe tartozó valamennyi követelménynek, az SZTNH a bejelentés tárgyára mintaoltalmat ad. A megadott magyar formatervezési mintaoltalom 5 évig érvényes, a bejelentés napjától számítva. Négy alkalommal további 5-5 évre hosszabbítható. A megújítások révén elérhető maximális oltalmi idő tehát 25 év.

 
 
 

EU-s formatervezési minta

 
 

Az Európai Uniós formatervezési mintaoltalommal az Európai Unió összes tagállamba lehet egy bejelentéssel, egy összegért mintaoltalmat szerezni. Az oltalom a tagállamok mindegyike tekintetében egyidejűleg és egységesen keletkezik, illetve szűnik meg. A bejelentést az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalnál (EUIPO) kell megtenni.

 

Az Európai Uniós formavédelem díja relatíve nagyon kedvező. Az oltalmat formai vizsgálat után pár hónapon belül meg is adják. Az oltalom 5 évig érvényes, a bejelentés napjától számítva. Négy alkalommal további 5-5 évre hosszabbítható. A megújítások révén elérhető maximális oltalmi idő tehát 25 év. 2021. január 1-től az újonnan bejegyzett Európai Uniós formatervezési mintaoltalmak már nem lesznek érvényesek az Egyesült Királyság területén.

 

A bejelentés után a mintaoltalom csak alaki vizsgálaton esik át, a minta újdonságát és egyedi jellegét nem vizsgálják. Ezutóbbiak vizsgálatára csak ellenérdekű fél által indított megsemmisítési eljárásban kerülhet sor. A megadás követően a mintát közzé is teszik, a megadás ellen az egyetlen jogorvoslati eljárás a megsemmisítés.

 
 
 

Közvetlen külföldi formatervezési minta

A legtöbb országban létezik a formatervezési mintaoltalom intézménye, így van lehetőség arra is, hogy közvetlenül egy adott külföldi országba legyen a mintaoltalalmi bejelentés beadva. Az ún. uniós elsőbbség intézménye lehetővé tesz egy korábbi bejelentés elsőbbségi napjának megőrzését a Párizsi Uniós Egyezmény többi tagállamában. Összesen 6 hónap van arra, hogy a korábbi bejelentés beadási napjára hivatkozva más országokban is el legyen indítva az eljárás. Az elsőbbségi éven túl azonban nincs lehetőség az országok bővítésére.

 

Nemzetközi formatervezési minta

Amennyiben több országra kívánunk formatervezési mintaoltalmat, úgy a legkedvezőbb esetben az érintett országok tagjai egy Magyarország által is aláírt Hágai egyezménynek, amely az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) keretében szabályozza a nemzetközi formavédelmet.

E szerződés egyszerűbbé és olcsóbbá teszi a bejelentést, mert azt egy nyelven és egy helyre kell csak benyújtani. Ha a megjelölt országok hatóságai nem emelnek kifogást a minta ellen, úgy az automatikusan “teljes értékű” oltalomnak tekinthető a megjelölt országban.

Az egyezményhez csatlakozott országok száma 90 körül van, többek között: Belgium, Brazília, Bulgária, Dánia, Dél-Korea, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Japán, Kanada, Lengyelország, Luxemburg, Montenegró, Németország, Norvégia, Olaszország, Oroszország, Románia, Spanyolország, Svájc, Szerbia, Szingapúr, Szlovénia, Törökország, Ukrajna és az USA.