Használati minta

Gyakori kérdések

 
 

Mi a különbség a használati minta és a szabadalom között?

A legfontosabb különbségek közé tartozik, hogy használati mintaoltalom csak 10 évig tartható fenn, továbbá eljárási találmányokra nem kérelmezhető. Az újdonság használati mintáknál is feltétel, de azt nem ellenőrzik, nem vizsgálják. A használati mintaoltalmi leírás elkészítése ugyanolyan nehéz, mint a szabadalmi leírásé, de az oltalmi kérelem elbírálása lényegesen rövidebb. Szeretnék a szabadalomról tovább olvasni!

Miért hasznos a használati minta?

A használati mintaoltalom tulajdonosának kizárólagos joga van arra, hogy a találmányt hasznosítsa, vagy arra másnak engedélyt adjon. Ezáltal anyagi előnyhöz tudja juttatni a minta tulajdonosát. A használati minta továbbá erkölcsi elismerést is tud szerezni a feltalálónak, hiszen neve a feltalálói minőségében örök időre fennmarad.

Mit lehet használati mintaoltalommal védeni?

Használati mintaoltalomban részesülhet valamely tárgy kialakítására, szerkezetére vagy részeinek elrendezésére vonatkozó megoldás, ha új, feltalálói lépésen alapul és iparilag alkalmazható. Ez az oltalom alapvetően megfogható és megismerés útján reprodukálható tárgyak, eszközök és szerkezetek védelmére szolgál.

Tudok-e szerezni használati mintaoltalmat az egész világra?

Nem. A használati mintaoltalom intézménye nem létezik minden országban. E jogvédelmi forma nincs harmonizálva az országok között, és a szabadalomhoz hasonló nemzetközi bejelentési utak sincsenek. Emiatt minden országban külön eljárásban kell megszerezni az oltalmat.

Melyek a használati mintaoltalmi bejelentés elutasításának legfőbb okai?

Az újdonság, a feltalálói lépés, vagy az ipari alkalmazhatóság hiánya. Azonban a legtöbb országban ezekre nem végez külön kutatást a Hivatal, így leginkább formai vagy alaki hiányosságok miatt szokott elbukni egy mintaoltalmi bejelentés.

Biztonságban van-e találmányom a használati mintaoltalmi bejelentésig?

A szabadalmi ügyvivők és szabadalmi irodák titoktartásra kötelezettek. Abszolút megbízhat bennük. Ugyanez érvényes bejelentés után a szabadalmi hivatalok dolgozóira. Fokozott óvatosság esetén a használati mintaoltalmi bejelentés megtételéig is önkéntes nyilvántartásba vehető egy találmány leírása, illetve egy harmadik személy, például műszaki rajzoló, fejlesztő esetén titoktartási megállapodást köthetünk.

Meddig marad titokban a találmányom?

A használati mintaoltalmi bejelentés (elsőbbséget) megadásakor kerül közzétételre a bejelentés. Innentől a találmány nyilvánosnak tekinthető és bekerül a kutatható adatbázisokba is.

Miért érdemes szakértőhöz fordulnom használati mintaoltalmi bejelentéskor?

A használati mintaoltalom terjedelmét valójában a mögötte lévő igénypont adja meg. A mintaoltalom megszerzésére többen is képesek, azonban nem sokat ér a papír, ha egy másik fél meg tudja kerülni az oltalmat. Tapasztalataink szerint a nem profi igénypont simán megkerülhető. A profi munkához szükséges az évtizedes tanulás és az évtizedes gyakorlat. Maga az alapbejelentés rendbe tétele sem olcsóbb, mintha rögtön jól lenne bejelentve. Szeretnék a szabadalmi ügyvivőkről tovább olvasni.

Mi a használati mintaoltalmi bejelentés folyamata?

A használati mintaoltalmi bejelentés folyamatáról ide kattintva olvashat.

Hol és meddig érvényes a használati mintaoltalom?

A használati mintaoltalom maximum 10 évig tartható fenn, a bejelentési naptól számítva. A fenntartása nem kötelező. Évente előre fenntartási díjat kell fizetni, amely az idővel egyre emelkedik. A használati mintaoltalom territoriális jog, azaz mindig egy adott ország területére terjed ki az oltalom.

Mit érdemes használati mintaoltalmi bejelentés előtt csinálnom?

A bejelentés előtt érdemes elvégezni a találmány technika állásának feltárását. A kutatásnak hármas célja van. Egyrészt még időben jusson tudomásunkra, ha más már megelőzött bennünket. Másrészt alaki előírás is ennek megléte egy mintaoltalmi bejelentésnél. Harmadrészt kutatás nélkül nem lehet jó igénypontot sem készíteni.

Milyen hosszú egy használati mintaoltalmi bejelentés?

A szabadalmi hivatalok elbírálóin, illetve terheltségükön múlik, hogy mikor adnak meg egy mintaoltalmat. Az oltalmat a bejelentési napra visszamenő hatállyal adják meg. Az eljárás hossza jóval azonban rövidebb a szabadalmi bejelentésnél. A használati minta bejelentésétől az oltalom megadásáig általában 6-10 hónap szokott eltelni.

Hogyan tudok fellépni azzal szemben, aki a használati mintaoltalmam az engedélyem nélkül használja?

A használati mintaoltalom kizárólagos jogot jelent a szellemi termék használatára, és a bírósági fellépés lehetőségét azzal szemben, aki a jogosult szerint visszaél a találmányával. A jogérvényesítés első lépcsőjeként javasolt ügyvédi-ügyvivői levélben felszólítani a bitorlót, hogy hagyjon fel önként a bitorlással. Ha nem érkezik kedvező reakció a felszólító levélre, abban az esetben beindítható a polgári peres eljárás. Szeretnék erről tovább olvasni!

Mennyibe kerül egy használati mintaoltalmi bejelentés?

A díjazásunkról általánosságban ide kattintva olvashat, árajánlat kérése kapcsán azt javasoljuk, hogy írjon nekünk.

Mikortól publikálhatom találmányom?

Ha az a célunk, hogy valami anyagi előnyünk legyen találmányunkból, akkor csak használati mintaoltalmi bejelentés után publikáljunk. A publikáció semmiféle védelmet nem jelent, sőt jelenleg Európában a saját mintaoltalmi bejelentésünkre is újdonságrontó lehet, azonban ezt a legtöbb országban a helyi Hivatal nem vizsgálja.

Miért hasznos az előzetes szabadalomkutatás?

Előzetes szabadalomkutatás alatt a technika állásának feltárását értjük. A műszaki megoldások jelentős része csak szabadalmi iratokból ismerhető meg. A kutatást világszinten kell elvégezni. A kutatás formai kellék a használati minta bejelentésénél. Emellett nem mindegy, hogy olyanra ad-e ki pénzt, amelyet előzőleg más már kitalált. A legfontosabb azonban, hogy nehezen megkerülhető igénypontot csak ennek ismeretében lehet írni. Ismerni kell ugyanis azokat a már nyilvánosságra jutott információkat, amelyek az igénypont oltalmi körét határolják.

Mi a különbség a formatervezési és a használati mintaoltalom között?

A kérdés kapcsán ajánljuk figyelmébe cikkünket, amelyet ide kattintva elolvashat.

Benyújthatom-e ugyanazt a használati mintát több országba is?

Igen, de csak egy éven belül az első bejelentés után. A bejelentő azonos tárgykörű, folyamatban lévő korábbi használati mintaoltalmi bejelentését egy éven belül nyújthatja be más országokba. Azonban a használati mintaoltalom intézménye nem létezik mindenhol és a szabadalomhoz hasonló nemzetközi bejelentési utak sincsenek.